Saturacja SpO2 – wysycenie tlenem hemoglobiny; przedstawia ilość tlenu transportowaną przez erytrocyty (czerwone krwinki naszej krwi). SpO2 podawana jest w procentach [%]. Normalne wartości Spo2 zawierają się w przedziale 95—98%.
Pulsoksymetr to nieinwazyjne urządzenie, które bezpośrednio monitoruje saturację krwi tlenem (SpO2) oraz tętno. Jest przyjazne w użyciu, może obejmować części ciała takie jak: palec u ręki, palec u nogi lub małżowinę uszną . Najpopularniejszym pomiarem jest pomiar dokonywany na palcu u ręki. U niemowląt na całej stopie lub nadgarstku.
Celem używania pulsoksymetru jest sprawdzenie jak efektywnie Twoje serce „pompuje” i rozprowadza tlen w Twoim ciele. Wskazania puls oksymetru pomagają w redukcji ryzyka wystąpienia niewłaściwego poziomu SpO2, redukcji zachorowalności z powodu hipoksji [1], oraz zachorowalności z powodu nadmiaru tlenu. Umożliwia dokładne śledzenie stanu zdrowia pacjenta. Umożliwia monitorowanie wielu jego aspektów włącznie z zagrożeniem życia związanym z ruchem lub możliwością niskiej perfuzji [2].
Źródło: iChoice Medical
Źródło światła pochodzi z sondy o dwóch długościach fali: światła czerwonego i podczerwonego. Do pewnego stopnia światło jest absorbowane przez hemoglobinę [3]. Przez obliczenie absorpcji przy dwóch długościach fal (promieniowania czerwonego i podczerwonego), procesory mogą obliczyć udział hemoglobiny, która jest dotleniona.
Działa na zasadzie pomiaru pochłaniania przez czerwone krwinki w naczyniach włosowatych promieniowania o dwóch różnych długościach fali – czerwonego i podczerwonego. Mierzony sygnał składa się z dwóch składowych: stałej
i zmiennej (pulsującej). Składowa zmienna opisuje absorbancję[4] oraz transmitancję[4] pulsującej krwi tętniczej. Na podstawie wyników pomiaru oblicza się stopień nasycenia hemoglobiny tlenem (SpO2). Pulsoksymetr mierzy też tętno.
Stopień saturacji SpO2 jest zależny od przepływu tętniczego. Wykres jakości przepływu widoczny jest na wyświetlaczu pulsoksymetru. Jeśli wykres jest powolny (hipowolemia[5] lub zwężenie naczyń) pulsoksymetr może nie działać prawidłowo.
Procesor znajdujący się w pulsoksymetrze jest zdolny do odróżnienia sygnału przepływu tętniczego od bardziej statycznych sygnałów (takich jak sygnały tkanek lub sygnały żylne oraz sygnały zewnątrzne) i rozpoznaje tylko przepływ tętniczy.
[1] Hipoksja – Odpowiedni poziom dotlenienia komórek organizmu jest warunkiem koniecznym dla prawidłowej pracy narządów. Tlen jest niezbędny do przeprowadzenia procesów metabolicznych w obrębie tkanek. Brak prawidłowego dotlenienia narządów może być niebezpieczny dla zdrowia. Stan, w którym tlen nie jest prawidłowo rozprowadzany po komórkach organizmu, nazywany jest hipoksją.
[2] Perfuzja – przepływ płynu ustrojowego (najczęściej krwi) przez tkankę lub narząd.
[3] Hemoglobina, oznaczana też skrótami Hb lub HGB – czerwony barwnik krwi, białko zawarte w erytrocytach )
[4] Zdolność absorpcyjna – patrz wikipedia
[5] Hipowolemia – stan, w którym w łożysku naczyniowym znajduje się zbyt mała ilość płynu (krwi) do objętości łożyska, tym samym nie zapewnia wystarczających warunków do funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego. Przyczyną hipowolemii może być min. utrata krwi na skutek krwawienia zewnętrznego Lu wewnętrznego.