Internet rzeczy (IoT)

Terminem Internet of Things (IoT), pol: Internet rzeczy określa się „sieć połączonych ze sobą przedmiotów”. Koncepcja IoT zakłada, iż jednoznacznie identyfikowalne przedmioty mogą pośrednio albo bezpośrednio gromadzić, przetwarzać lub wymieniać dane za pośrednictwem instalacji elektrycznej inteligentnej KNX lub sieci komputerowej np. Internet. Do tego typu przedmiotów zaliczają się między innymi urządzenia gospodarstwa domowego, artykuły oświetleniowe i grzewcze, urządzenia śledzące parametry i sygnały fizjologiczne w tym urządzenia noszone (wearables). Podstawowym celem Internetu rzeczy jest stworzenie inteligentnych przestrzeni, tj. inteligentnych miast, transportu, produktów, budynków, systemów energetycznych, systemów opieki zdrowotnej, centrów fitness i innych związanych z życiem codziennym. Szacuje się, że w 2020 roku podłączonych do sieci będzie od 25 mld do 50 mld urządzeń.

 

Internet rzeczy w służbie zdrowia:

Przewiduje się, że w przyszłości, dzięki lepszej opiece medycznej, średnia długość życia będzie znacznie wyższa. Ważne jest, że przedmiotowe badania wskazują, znaczną poprawę stanu zdrowia, u ludzi po 40 roku życia, oczywiście będzie to wynikiem właściwej diety oraz troski o zdrowie, będącej konsekwencją stałego monitoringu i analiz odczytywanych przez urządzenia danych. W połączeniu z niskim przyrostem naturalnym będzie to skutkować starzeniem się społeczeństwa. W konsekwencji nastąpi duża presja na wdrożenie rozwiązań, które osobom starszym zapewnią samowystarczalność, a także prawidłową opiekę.

 

W sektorze zdrowia liczba potencjalnych realizacji Internetu rzeczy jest ogromna. Podstawowym przykładem są sieci telemedyczne, które pozwalają na monitorowanie stanu pacjenta, śledzenie parametrów i sygnałów fizjologicznych, tj. temperatury, ciśnienia krwi, tętna, saturacji krwi, glikemii oraz czynności oddechowych. Urządzenia podłączone do Internetu rzeczy pozwolą archiwizować i w czasie rzeczywistym przetwarzać dane dotyczące naszego indeksu zdrowia. Dane te następnie będą agregowane i wysyłane do centrów medycznych, w których systemy analizy danych będą natychmiast podejmować decyzję w momencie wystąpienia anomalii zagrażającej zdrowiu życiu.

 

Internet rzeczy a jakość życia:

Druga grupa czujników pozwoli archiwizować dane dotyczące aktywności. Pozyskane przez urządzenia (czujniki) dane będą przetwarzane, wysyłane i wykorzystane w innych osobistych rozwiązaniach dedykowanych ich właścicielowi.

 

Dzięki temu możliwe będzie ciągłe wspieranie zmian stylu życia, nawyków żywieniowych, które każdego dnia, poprawiały będą jakość życia i stan zdrowia. Będą stałym motywatorem do troski o zdrowy tryb życia, który dzisiaj jest modnym i powszechnym kierunkiem. Co ważne, archiwizowane dane będą wykorzystywane w systemach prognozowania stanu zdrowia czy systemach medycyny zapobiegawczej ( np.centra zdrowia, dietetycy, zakłady medycyny snu). Będą również w czasie rzeczywistym przesyłane do osób i ośrodków, takich jak: trenerzy personalni, trenerzy fitness a także przez trenerów rozwoju osobistego).

12 września, 2019

eMedycyna szansą dla Internetu rzeczy

Inteligentne przedmioty w naszych domach Analitycy są zgodni – rynek Internetu rzeczy jest jednym z sektorów napędzających rozwój technologii. Instytut GfK prognozował w 2015 r., że do 2020 r. w każdym gospodarstwie […]
10 września, 2019

5 przykładów zastosowania Internetu Rzeczy w medycynie

Rewolucja, którą niesie za sobą Internet Rzeczy (IoT) zaczyna zagarniać coraz więcej obszarów życia codziennego. Należy do nich również wykorzystanie urządzeń tego typu w medycynie i służbie zdrowia. Jest to zjawisko […]
23 lipca, 2019

Czym jest Internet Rzeczy?

Czy zauważyłeś, że nowe dziwne pojęcia pojawiają się ostatnimi czasy coraz częściej i coraz trudniej jest za nimi nadążyć? Czy spotkałeś się już z takim określeniem jak Internet of Things (IoT) tzw. […]